Gyvūnų dantų priežiūra

Praktiniai patarimai šeimininkams apie augintinių dantų priežiūrą namuose

Vet. gyd. Ernesta Vercinskaitė – 2015 m. kovo 22 d.

Gyvūnų šeimininkai, atlikdami savo augintinių burnos ertmės higieną, turi didžiulę įtaką šuns ar katės sveikatos būklei ir komfortui. Yra keletas burnos higienos priežiūros variantų, kuriuos gali rinktis augintinių šeimininkai. Visi metodai yra skirti kontroliuoti arba užkirsti kelią periodonto ligoms, stengiantis kaip įmanoma labiau sumažinti apnašų (bakterinės plėvelės) kaupimąsi ir jų mineralizaciją, t. y., akmenų formavimąsi.

Dantų valymas šepetėliu ir dantų pasta yra vienas iš veiksmingiausių būdų palaikyti gyvūno burnos ertmės sveikatą. Bakterinė plėvelė, žinoma kaip apnašos, yra pagrindinė periodonto ligų priežastis. Ši plėvelė lengvai suardoma paprastu mechaniniu poveikiu, t. y., šepetėlio šereliais. Dėl to valyti dantis rekomenduojama dažnai, idealiu atveju – kasdien. Beveik visi šunys, mokomi nuo mažų dienų, pripranta prie šios procedūros. Raktas į sėkmę yra kantrybė ir laipsniškas priėjimas, iš pradžių liečiant tik išorines dantų puses pakėlus viršutinę lūpą. Jei šuo labai jautriai reaguoja į prisilietimą prie burnos, tai gali signalizuoti apie rimtas problemas, dėl kurių rekomenduojama kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Saugių augintiniams priemonių įvairovė yra laisvai prieinama rinkoje. Jei naudojate dantų pastą savo šuniui ar katei, ji turi būti specialiai skirta gyvūnams. Dantų pastos būna įvairių šunims priimtinų skonių, pavyzdžiui, vištienos ar jūros gėrybių. Venkite dantų pastų, skirtų žmonėms, kadangi jų sudėtyje dažnai būna abrazyvinių dalelių ir stipriai putojančių detergentų, kurių gyvūnams negalima praryti ar įkvėpti.

Pasta Virbac    Pasta Vitalveto

Šunims skirti dantų šepetėliai skirti yra švelnūs ir išlenkti kampu, kad būtų patogu išvalyti vidinę dantų pusę. Kai kurie šunys teikia pirmenybę šepetėliams, užmaunamiems ant pirštų.

dantu-sepeteliai

Chlorheksidino skalavimo skystis arba gelis yra efektyviausias antiseptikas kovoje su apnašomis. Nors chlorheksidinas yra saugus augintiniams ir retai sukelia pašalinį poveikį, tačiau jis turi kartų skonį, kuris gali nepatikti gyvūnui, ypač jei priemonėje kartu su chlorheksidinu nėra skonį gerinančių medžiagų. Skalavimas yra atliekamas įšvirkščiant nedidelį kiekį putų ar skysčio už skruosto iš abiejų burnos pusių. Gelis yra išspaudžiamas ant dantų, o liežuvio ir lūpų judesių pagalba priemonė paskirstoma visoje burnos ertmėje. Taip pat rinkoje yra specialių skysčių, pilamų į gyvūnų lakamą vandenį.

skalavimo-skystis-chlorhexidine       skalavimo-skystis-vet-aquadent

Pašarai dantų priežiūrai ir kramtukai – moksliniais tyrimais įrodyta, kad kai kurios odontologinės dietos turi teigiamą poveikį gerinant dantų sveikatą. Šių pašarų granulės yra specifinės formos ir į jų sudėtį įeina polifosfato ingredientas, kuris stabdo akmenų formavimąsi. Kramtukai taip pat gali būti veiksmingi jei naudojami kasdien, kadangi jie mechaniškai nuvalo bakterinę plėvelę.

maistas-odontologija

Šunys yra plėšrūnai, gamtoje jie graužia kaulus, kas užkerta kelią dantų apnašų formavimuisi, tačiau veterinarijos gydytojai-odontologai nerekomenduoja to praktikuoti su savo augintiniais, kadangi džiovinti natūralūs kaulai ar nailono produktai yra per kieti ir jų graužimas neimituoja mėsos plėšymo nuo kaulo. Dažniausiai tai asocijuojasi su lūžusiais dantimis ar pažeistomis dantenomis ir rimtais virškinimo sistemos sutrikimais.

Ženklai, rodantys, jog Jūsų gyvūnui laikas apsilankyti pas veterinarijos gydytoją

  • sklindantis nemalonus kvapas iš augintinio burnos ertmės;
  • Jūsų augintinis vengia prisilietimų prie burnos;
  • seilėtekis ir pašaro iškritimas iš nasrų;
  • kraujavimas iš burnos;
  • sumažėjęs apetitas ar gyvūno kūno svoris (šie simptomai gali reikšti ir kitų organų sistemų ligas – šiuo atveju reikalinga atidi veterinaro apžiūra).
  • Russian
  • English
  • Lithuanian