Piometra

Reprodukcinės sistemos ligos dažnai verčia kalių ir kačių augintojus kreiptis į veterinarijos gydytojus. Šie susirgimai yra ne tik nemalonūs – jie gali sukelti rimtas komplikacijas. Uždelstos ligos dažnai sąlygoja nevaisingumą, o tai yra rimta problema veislinių gyvūnų augintojams. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ir labiausiai gyvybei pavojingų lytinių organų ligų yra infekuotas pūlingas gimdos uždegimas – piometra (lot. pyometra). Ligos metu toksinės medžiagos ir bakterijos iš gimdos yra rezorbuojamos į kraują – tai sukelia gyvybei pavojingą bendrą organizmo apsinuodijimą ir šoką. Negydoma piometra beveik visada baigiasi mirtimi.

Piometra ima vystytis, kai organizme sutrinka lytinių hormonų balansas. Per aukštas progesterono bei estrogenų kiekis sąlygoja gimdos gleivinės išvešėjimą, gimdoje ima kauptis skysčiai. Susidaro tinkama terpė daugintis įvairiems mikrobams, kurie gali patekti į gimdą iš makšties ar šlapimo trakto normalios mikrofloros rujos metu, kai yra atviras gimdos kaklelis, o ypač jeigu kalė yra laikoma nešvariai arba jai leidžiama maudytis kergimo ar gimdymo metu ir kt. Gimdos gleivinės pakitimus didžiąja dalimi skatina hormoninių preparatų, skirtų nutraukti rujai ar nėštumui, naudojimas.

Dažniausiai serga vyresnio (7–9 m.) amžiaus, neturėjusios palikuonių, nesterilizuotos kalės, tačiau pasitaiko atvejų, kai suserga ir jaunos, pirmą kartą rujojančios kalės. Kadangi katės ovuliuoja ir ima gaminti progesteroną tik po kergimo, joms piometra pasitaiko žymiai rečiau, dažniausiai kaip rują slopinančių medikamentų šalutinis poveikis.

Klinikiniai piometros požymiai pasireiškia praėjus 4–8 sav. po rujos arba hormoninių preparatų vartojimo. Požymiai priklauso nuo to, kaip toli yra pažengęs gimdos pažeidimas, kiek daug skysčių bei pūlių yra susikaupę, ar atviras gimdos kaklelis, koks kalės amžiaus ir fiziologinė būklė. Kalė tampa apatiška, sumažėja arba dingsta apetitas, ji ima labai daug gerti, daugiau šlapintis, kartais vemia (dėl to šeimininkai dažnai galvoja, kad tai tik apsinuodijimas ir neskuba kreiptis į veterinarijos gydytoją). Jeigu gimdos kaklelis yra atviras, pasirodo gausios išskyros iš makšties, jos būna tąsios, nemalonaus kvapo, primena karamelę, kartais būna su krauju. Jei kaklelis lieka uždaras, pūliai kaupiasi gimdoje, ji labai padidėja, dėl to padidėja pilvo apimtis, nepasišalinantys pūliai yra rezorbuojami į kraują ir sukelia stiprią intoksikaciją. Uždara piometra progresuoja labai greitai, ir dažnai sukelia šoką ir greitą mirtį. Temperatūra pakyla tik 20% sergančių gyvūnų.

Piometra visada įtariama sergančioms nerujojančioms kalėms ar katėms, ypač jei joms pasireiškia padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis ir vėmimas. Atskirti nuo kitų, panašius klinikinius požymius turinčių susirgimų, padeda ultragarsinis pilvo ląstos tyrimas, taip pat kraujo bei šlapimo tyrimai. Gyvūnų šeimininkams svarbiausia yra žinoti, kad pastebėjus bent vieną iš šių simptomų ar bet kokias išskyras ne rujos metu, reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes nuo to labai priklausys gydymo sėkmė.

Diagnozavus piometrą, ligą reikia kuo skubiau gydyti. Yra keli gydymo būdai – chirurginis ir konservatyvus (gydant tik medikamentais). Gydymo būdo parinkimas priklauso nuo kalės amžiaus ir būklės. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kai operacijos metu yra pašalinama pūliuojanti gimda ir kiaušidės, kartu skiriamas ir antimikrobinis bei kitas simptominis gydymas. Nors gyvūnų savininkai labai nenoriai ryžtasi operacijai, jos nereikėtų bijoti, kadangi tai yra pats geriausias būdas pašalinti ligos priežastį ir išvengti recidyvų. Siekiant iki minimumo sumažinti riziką, labai svarbu kreiptis į veterinarijos gydytojus ir atlikti visus paskirtus tyrimus kuo greičiau, nes piometra labai greitai progresuoja, o operuoti nusilpusią kalę, žinoma, yra daug didesnė rizika.

Medikamentinis gydymas taikomas tik toms kalėms, kurias planuojama veisti ateityje, ir tik tada, kai kalė yra jauna, liga diagnozuojama pradinėje stadijoje ir gimdos kaklelis yra atviras. Šis gydymo būdas yra žymiai ilgesnis, gydymui naudojami hormoniniai preparatai turi stiprų šalutinį poveikį ir net sėkmingai išgydžius yra rekomenduojama palikuonių susilaukusią kalę sterilizuoti, kadangi piometra yra linkusi pasikartoti.

Tam, kad išvengti šio nemalonaus susirgimo, neveisiamas kales ir kates geriausia sterilizuoti jauname amžiuje, vengti rują bei nėštumą nutraukiančių preparatų ilgalaikio vartojimo, laikytis švaros kergimo, rujos, gimdymo metu. Sterilizacija visiškai apsaugo nuo piometros. Ir žinoma, gyvūnui susirgus, būtina kuo greičiau kreiptis į specialistus.

Uždara piometra (9 metų Azijos aviganio kalė)

1. Echografinis vaizdas.

 piometra3web

2. Nuotrauka daryta operacijos metu.

piometra2int
  • Russian
  • English
  • Lithuanian