Bendra informacija ir reikalavimai

Ką reikėtų žinoti norint keliauti su savo augintiniu į užsienį?

Yra daugybė reikalavimų, kuriuos reikia įvykdyti, norint keliauti su savo šuniu arba kate į užsienį. Iš esmės šie reikalavimai yra tokie (jei planuojate keliauti savo automobiliu, toliau pateikta informacija Jums nėra aktuali):

 • planuojant kelionę lėktuvu, traukiniu, laivu ar autobusu, reikia pasidomėti apie reikalavimus, kuriuos vežėjai taiko žmonėms, keliaujantiems su savo augintiniais. Vežėjai visada reikalauja, kad būtų tinkamai įforminti veterinarijos dokumentai (apie tai bus parašyta toliau), taiko skirtingus reikalavimus dėl gyvūno laikymo sąlygų kelionės metu. Tokių keliavimo su gyvūnais taisyklių yra daugybė, todėl planuojant kelionę patariame pasidomėti Jūsų pasirinktos kelionių kompanijos gyvūnų pervežimui taikomais papildomais reikalavimais (pvz., skrendant lėktuvu šunys ir katės turi būti laikomi specialiose transportavimo dėžėse, atitinkančiose gyvūno dydį, o štai kai kurios kompanijos leidžia miniatiūrinių veislių šunis ir kačiukus vežti lėktuvo salone).

Keliavimo su gyvūnais veterinarijos reikalavimai

Veterinarijos reikalavimus kelionei su gyvūnais galima padalinti į tris pagrindines dalis:

 • bendri reikalavimai pagal Lietuvos Respublikos ir ES norminius aktus, kuriuos reikia įvykdyti, kad gyvūną galima būtų išvežti iš Lietuvos teritorijos;
 • specifiniai veterinariniai reikalavimai valstybių, į kurias Jūs keliaujate arba kurių teritoriją kertate tranzitu;
 • veterinarijos reikalavimai, kad gyvūnas galėtų grįžti atgal į Lietuvos teritoriją.

Keliaujant su gyvūnu į užsienį, jums reikia žinoti apie du dokumentus:

 • Veterinarijos pasą (Gyvūno augintinio pasą) – šio dokumento pakanka kelionėms į Europos Sąjungos valstybes, Rusiją, Baltarusiją, Kazachstaną, Norvegiją, Šveicariją, Islandiją, Monaką. Papildomų veterinarijos sertifikatų keliaujant į šias šalis nereikia.
 • Veterinarijos sertifikatą – šį dokumentą išrašo teritorinės valstybinės maisto veterinarijos tarnybos pareigūnas. Veterinarijos sertifikatas turi būti suderintas tarp Lietuvos Respublikos ir tos šalies, į kurią planuojate keliauti. Veterinarijos sertifikatas atitinka visus veterinarijos reikalavimus, kurios reikia įvykdyti, kad gyvūnas galėtu keliauti į konkrečią valstybę. Dėmesio: jei Lietuvos Respublika nėra suderinusi veterinarijos sertifikato su šalimi, į kurią Jūs planuojate keliauti, kelionę reikės atidėti iki kol šis dokumentas bus suderintas (tai gali užtrukti nuo 1 iki 12 mėn.).

Bendri reikalavimai, kuriuos reikia įvykdyti, kad šuo arba katė galėtų keliauti už Lietuvos Respublikos ribų

 • Norint su savo augintiniu keliauti už Lietuvos Respublikos ribų, gyvūnas turi būti identifikuotas, t.y., turėti mikročipą arba aiškiai įskaitomą tatuiruotę. Svarbu: tatuiruotė, kaip gyvūno identifikacijos priemonė, galioja tik iki 2011 m. sausio 1 d. – po šios datos visi keliaujantys gyvūnai privalės turėti mikročipą.
 • Mikročipas pagal ES direktyvos reikalavimus turi atitikti ISO 11784 arba ISO 11785 standartus. Visose Lietuvos veterinarijos klinikose implantuojami mikročipai atitinka šiuos standartus (kartais gyvūnas, atkeliavęs iš Amerikos arba Azijos turi kitų standartų mikročipus, su kuriais taip pat galima keliauti, bet tokiu atveju gyvūno šeimininkas turi turėti savo mikročipo skaitytuvą, kurį galėtų pateikti veterinarijos gydytojui arba pasienyje dirbančiam pareigūnui, kad būtų galima identifikuoti gyvūną).
 • Gyvūnas turi turėti ES nustatyto pavyzdžio „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynos spalvos, turintis unikalų numerį, žiūrėkite nuotrauką). Pasas gali būti išduotas tik identifikuotam gyvūnui.
 • Visi vyresni nei 3 mėn. amžiaus gyvūnai (šunys ir katės) turi būti paskiepyti nuo pasiutligės ir kitų virusinių ligų. Skiepus turi atlikti licenciją turintis veterinarijos gydytojas ir „Gyvūno augintinio pase“ įrašyti įrašą apie atliktą skiepą.
 • Prieš kelionę veterinarijos gydytojas turi patikrinti gyvūno sveikatą ir viską užfiksuoti „Gyvūno augintinio pase“.

Informaciją apie valstybių, į kurias planuojate keliauti su gyvūnais, specifinius veterinarinius reikalavimus žiūrėkite meniu skyrelyje „Kelionės su gyvūnais“ – tiesiog pasirinkite Jums reikalingą valstybę iš sąrašo. Jeigu Jums reikalingos valstybės sąraše nerasite – informacijos teiraukitės Jakovo veterinarijos centro registratūroje, paskambinę telefonais (+370 5) 2105048 arba (+370 5) 2132982 ir susisiekę su veterinarijos gydytoju Jakovu Šengaut.

Veterinarijos reikalavimai gyvūno grįžimui atgal į Lietuvą

Jeigu kelionės metu nebuvote išvykę iš Europos Sąjungos teritorijos arba keliavote „C sąrašo“ šalyje, jokiu papildomų reikalavimų grįžtant atgal į Lietuvą nėra. Tačiau jei keliavote už šių valstybių ribų, reikėtų žinoti, kad grįžtant į Europos Sąjungą, Jūsų augintiniui bus taikomi tokie reikalavimai (su nedidelėm nuolaidom), kokie būtų taikomi tų šalių gyvūnams, vežamiems į ES. Pagrindinis ir svarbiausias reikalavimas – gyvūnui turi būti atliktas pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimas. Šis tyrimas atliekamas praėjus ne mažiau kaip 30 bet ne daugiau kaip 365 dienoms po paskutinio atlikto pasiutligės skiepo. Kai tyrimo rezultatas yra geras, įrašas apie tyrimą įrašomas į „Gyvūno augintinio pasą“ ir pridedamas sertifikatas apie atliktą tyrimą. Toks tyrimas galioja visą gyvūno gyvenimą su sąlyga, kad Jūs laiku, pagal veterinarijos gydytojo nurodymus, kasmet skiepysite savo gyvūną nuo pasiutligės. Šį tyrimą gali atlikti tik Europos Komisijos patvirtintos laboratorijos, tad rekomenduojame atlikti šį tyrimą Lietuvoje dar prieš kelionę.

Atliekant tyrimą mūsų klinikoje, paslaugos kaina yra 85 Eur. Tyrimas atliekamas per 6–10 dienų (būtina iš anksto užsiregistruoti registratūros telefonu).

Keletas pavyzdžių keliaujant su augintiniu į užsienį

 • Jūs keliaujate atostogauti į JAV, t. y., išvykstate iš ES teritorijos, bet JAV yra įtrauktos į „C šalių sąrašą“, todėl jokio papildomo kraujo tyrimo jūsų gyvūnui atlikti nereikės;
 • keliaujate į Ukrainą ir ten gyvenančiai savo močiutei norite padovanoti su savimi atsivežtą šuniuką. Jokių papildomų rūpesčių dėl grįžimo į Lietuvą nebus, nes šis šuniukas lieka Ukrainoje, bet visus kelionės dokumentus pagal punktus 2.1 ir 2.2 Jūs turėsite įforminti;
 • keliaujate į Ukrainą atostogauti ir norite pasiimti savo šuniuką. Prieš kelionę turėsite įvykdyti visus bendrus reikalavimus (t. y., šuo privalo būti identifikuotas, turėti „Gyvūno augintinio pasą“, būti paskiepytas nuo pasiutligės ir kitų virusinių susirgimų). Taip pat prieš kelionę į Ukrainą turėsite gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatą kelionei, o tam, kad galėtumėte grįžti kartu su augintiniu atgal į Lietuvą, reikės atlikti pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimą.

ES laboratorijos, kurios akredituotos atlikti pasiutligės antikūnių kraujo tyrimo testą.

UAB „Jakovo veterinarijos centras“ organizuoja visų kelionės dokumentų įforminimą. Prašome kreiptis į registratūrą tel. (+370 5) 2132982 ir (+370 5) 2105048.

 • Russian
 • English
 • Lithuanian